کولت، بازیافت شیشه

0 Comments

کولت

ضایعات شیشه را cullet می نامند. کلمه cullet از هنر دمیدن شیشه می آید. هر بار که یک ماده دمیده از لوله دمنده جدا می شود، مقداری شیشه در لوله دمنده باقی می ماند و همچنین قسمت اتصال دهنده مورد دمنده باید بعد از آن جدا شود. آخرین آن را گردن کوچک قطعه ضربه یا کلت نیز می گویند. این دو تکه شیشه، کولت و لوله دمنده باقیمانده در حال بازگشت به کوره شیشه ای هستند، بازیافت می شوند. کلمه cullet احتمالا از collet گرفته شده است.

مقداری از ضایعات شیشه جمع آوری می شود. پس از جمع آوری تمام محصولات شیشه ای خرد شده و این شیشه خرد شده نام cullet را یدک می کشد. هیچ اندازه معمولی برای قطعات شکسته شیشه وجود ندارد که بتوان آن را cullet نامید. به عنوان مثال، پنجره های شکسته، بطری های شکسته، ظروف شیشه ای شکسته، همه متعلق به دسته گلوله ها هستند.

شرکت‌هایی وجود دارند که در فروش گلوله تخصص دارند و طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها و انواع شیشه را ارائه می‌دهند.

استفاده مجدد از شیشه های زباله برای محیط زیست مفید است

هدف اصلی جمع آوری شیشه های شکسته بازیافت است. شیشه یک ماده ایده آل برای بازیافت است. شیشه های شکسته را می توان در اجاق شیشه ای گرم کرد و از ذوب شیشه می توان موارد جدیدی را بارها و بارها تهیه کرد و تقریباً هیچ چیز از بین نمی رود.

هر تن متریک یا 1000 کیلوگرم کولت بازیافت شده، 315 کیلوگرم دی اکسید کربن را از انتشار در اتمسفر در طول ساخت شیشه جدید نجات می دهد.

برای تولید شیشه، از مواد خام خاکستر سودا، سنگ آهک و شن و ماسه، هر 1000 کیلوگرم کولت مورد استفاده جایگزین 1.200 کیلوگرم مواد اولیه می شود.

با افزودن 10 درصد کولت به بچ شیشه ذوب به جای مواد خام، 2.5 درصد در انرژی صرفه جویی می شود.

از آنجایی که شیشه بخش بزرگی از زباله های خانگی و صنعتی را تشکیل می دهد، به دلیل وزن و چگالی آن، جمع آوری زباله های شیشه ای حجم زباله های ارسالی به محل دفن را کاهش می دهد.

به زبان عامیانه: بازیافت شیشه برای محیط زیست مفید است (بازده کمتر دی اکسید کربن، کاهش حجم زباله های دفن زباله)، منابع طبیعی را ایمن می کند (مواد خام کمتر، سوخت کمتر برای ذوب لازم) و هزینه ها را ایمن می کند (هزینه انرژی کمتر) .

جمع آوری ضایعات شیشه

اکثر مردم در سراسر جهان به بازیافت شیشه عادت دارند. از 40 سال پیش ظروف شیشه ای در بسیاری از شهرداری ها یافت می شود و یا نوعی سازماندهی در اطراف جمع آوری زباله های شیشه وجود دارد.

در نقاط جمع آوری معمولاً شیشه شفاف از شیشه سبز و کهربایی جدا می شود. در غیر این صورت شیشه پس از آن در یک شرکت cullet جدا می شود.

این تفکیک رنگ ها بسیار مهم است. شیشه های رنگ های مختلف معمولاً ماهیت شیمیایی متفاوتی دارند و این بر مواردی مانند دمای ذوب و ویسکوزیته تأثیر می گذارد. مشکل دیگر رنگ آن است زیرا در صورت مخلوط کردن کمی شیشه سبز، کهربایی یا آبی در گلدان استفاده شده، شیشه شفاف کمی رنگ می شود.

شیشه ضایعات خانگی بیشتر شیشه بسته بندی است که همگی از شیشه معمولی سودا آهک ساخته شده است.
Should you liked this post and also you would want to obtain guidance regarding agahiglass kindly stop by the web-page.
شیشه های مقاوم در برابر حرارت ماهیت شیمیایی کاملاً متفاوتی دارند. اگر فقط کمی شیشه مقاوم در برابر حرارت در کولت وجود داشته باشد، تأثیر زیادی بر ویسکوزیته در طول فرآیند ذوب دارد و باید از این امر اجتناب شود. به همین دلیل است که نمی توان شیشه های مقاوم در برابر حرارت را در ظرف شیشه ای زباله انداخت.

کلاهک های فلزی و قطعات پلاستیکی را معمولاً می توان توسط پردازشگر شیشه زباله جدا کرد. با این حال، هر قسمت غیر شیشه‌ای که در فرآیند جداسازی می‌لغزد، مانند سیم‌های تنگستن از لامپ خوب قدیمی، می‌تواند باعث ایجاد درزهایی شود که شیشه جدید را نه تنها زیباتر می‌کند، بلکه باعث می‌شود شیشه از استحکام کمتری (محلی) نیز برخوردار شود. این می تواند یک مشکل ایمنی باشد.

محصولات ساخته شده از کولت

از آنجایی که این صنعت فله ای است، بالاترین ارزش محصولی که از شیشه بازیافتی ساخته می شود، مواد بسته بندی شیشه ای جدید (و همچنین ظروف شیشه ای خانگی) است. یکی دیگر از محصولات نهایی با ارزش بالا فایبرگلاس است که می تواند برای مواد عایق یا در مواد کامپوزیت استفاده شود. کولت مورد استفاده برای بسته بندی شیشه ای و فایبرگلاس باید جدا از رنگ و عاری از هرگونه ماده خارجی باشد.

کولت هایی که این مشخصات را برآورده نمی کنند را می توان در بسیاری از کاربردهای “ثانویه” دیگر مانند میزهای شیشه ای، کاشی ها، محصولات ساینده و محصولات فیلتراسیون یافت.

تحقیقات زیادی برای مخلوط کردن کولت شیشه ای با بتن انجام شده است که برای آن کولت نیازی به مشخصات بالایی ندارد. بتن ساخته شده به این روش استحکام بیشتری دارد و از ظرفیت عایق بالاتری نسبت به بتن بدون کولت برخوردار است. کولت مورد استفاده برای بتن سنگدانه های شیشه ای نامیده می شود و مخلوطی از کولت با رنگ های مختلف است.

این سنگدانه های شیشه ای نیز به طور فزاینده ای به عنوان جایگزینی برای شن یا سنگ خرد شده، برای بستر لوله برای لوله های فاضلاب و لوله های آب آشامیدنی استفاده می شود.

بسیاری از کارخانه‌های ظروف شیشه‌ای از کولت برای محصولات خود استفاده می‌کنند. برای ظروف شیشه‌ای گران‌قیمت، این معمولاً تا 10 درصد است، زیرا شفافیت شیشه‌ها می‌تواند با استفاده از قلّت بیشتر تحت تأثیر قرار گیرد.

برخی از شرکت های تولید ظروف شیشه ای از کولت استفاده کامل می کنند و برای تولید ظروف شیشه ای خود فقط از کولت استفاده می کنند. اگر فقط از کولت برای تولید یک دسته شیشه ای جدید استفاده شود، شیشه به اندازه ای که با مواد اولیه معمولی ساخته می شود همگن نیست. این منجر به محصول نهایی با برخی ایرادات موضعی و حباب های هوای بیشتر می شود. برخی از تولید کنندگان ظروف شیشه ای از عیوب این “شیشه ی شیشه ای” استفاده می کنند، زیرا محصولات می توانند آنتیک و نوستالژیک تر به نظر برسند. یک مثال خوب شرکت Guajuye در مکزیک است که ظروف شیشه ای زیبایی را از این نوع شیشه می سازد.

مردم همیشه بداهه‌پردازی می‌کنند و هنرمندان و حتی شرکت‌هایی هستند که قبل از خرد شدن از شیشه‌های باطله استفاده می‌کنند. نمونه های خوب شرکت شیشه سبز و هنرمند فرانسوی لارنس برابانت هستند. آنها از بطری های قدیمی استفاده می کنند و انواع محصولات تزئینی و همچنین محصولات مفیدی از آن درست می کنند.

جدا کردن شیشه و آوردن آن به ظرف شیشه ای زباله امروزه امری رایج است. با انجام این کار به کاهش فشار بر محیط زیست و منابع طبیعی کمک می کنید. در این میان شما همچنین به شرکت‌ها کمک می‌کنید تا هزینه‌های خود را کاهش دهند و فرصت‌هایی را برای افراد دیگر ایجاد می‌کنید تا یک کسب‌وکار جدید را راه‌اندازی کنند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *